Gemini je model umelej inteligencie od firmy Google.
Tento model sa snaží zaradiť medzi svetových lídrov generatívnej umelej inteligencie a podľa môjho názoru – úspešne..
Firma Google prišla na trh so svojím modelom AI s názvom Bard v roku 2023 ako priama odpoveď na hlavného poprednú firmu tejto oblasti ChatGPT.
Pritom firma Google pracovala na generatívnej umelej inteligencii už dlhšie obdobie postavenej na architektúre/modeloch Transformer.
Model AI AlphaGo od firmy DeepMind v roku 2016 zvíťazila v legendárnom stretnutí s úradujúcim majstrom hry Go s Japoncom Lee Sedolom. (poznamenávam, že hra Go je omnoho zložitejšia ako klasický šach, najmä preto, lebo má oproti šachu podstatne viac rôznych kombinácií ťahov kameňmi)
Tento úspech AI bol nečakaný a rozprúdil záujem o AI ešte viac, ako dovtedy.
AlphaGo akceleroval investície a vývoj AI v Google – firma Google spoločnosť DeppMind aj s jej modelom AlphaGo odkúpila.
Gemini prechádzala a prechádza niektorými významnými zmenami.
Jej klady sú pre používateľa veľmi prínosné:
– ide predovšetkým o príjemný a intuitívny štýl komunikácie, s výborným jej konceptuálnym „vnímaním“
– výborná tvorba textov pre rôznorodé využitie – písanie článkov, blogov, ale i rôznych správach, v analýzach
– napriek tomu, že prehliadač Chrome od firmy Google má väčšinový podiel na trhu prehliadačov webu, tieto informácie nepoužíva ako prioritné, pretože Gemini bol trénovaný na rozsiahlych dátových súboroch, čo mu umožňuje poskytovať relevantné a aktuálne informácie
– Gemini tiež disponuje vysokým štandardom komunikácie s používateľom vo forme ústretových otázok alebo rozvíjaných príbuzných tém používateľa
– ako jeden z prvých modelov AI mal k dispozícii hlasový vstup promptov a hlasový výstup odpovedí
– umožňuje generovať niektoré typy súborov, napr. vo forme tabuliek, ktoré ukladá vo svojom cloude
Ako jeden z nedostatkov free verzie Gemini vnímam menšiu schopnosť generovania obrázkov, tie v lepšej kvalite môžu generovať iba platené verzie Gemini.
Taktiež dlhodobo z pohľadu autora tohto príspevkov poskytuje v odpovediach menej relevantných linkov.
Samozrejme, ide aj o širokú paletu zdrojov a nedajú sa všetky popísať, ale z nich sa dajú extrahovať relatívne tie najdôležitejšie (ako to robí napr. ChatHPT a Copilot) a tie sa môžu používateľovi AI hodiť, ak si potrebuje odborné informácie z odpovedí viac pozrieť, preštudovať.
Platené verzie Gemini Plus/Advanced začínajú pri 15 USD/mesiac, ale cenotvorba je dynamická, aktuálne ceny je potrebné si pozrieť na oficiálnych stránkach Google.
Platené verzie prinášajú okrem iného aj paletu agentov AI, ktoré poskytujú špecializované odnože Gemini napr. v oblastiach Kariérový poradca, programovací partner, Učiteľ a ďalšie.
Taktiež podobne ako Microsoft so svojím Copilotom, Google plánuje postupne za účelom zvýšenia produktivity Gemini integrovať do prostredia Google Docs j(online kancelársky balík).
Google investuje do vývoja kvantových počítačov, čo v budúcnosti môže priniesť revolúciu v trénovaní modelov AI, ako je aj Gemini. (na ich vývoji sa podieľa najmä jej divízia Google AI Quantum). Kvantové počítače sú postavené na iných fyzikálnych princípoch ako bežné digitálne počítače a sľubujú extrémny nárast výkonnosti, čo sa okrem iného učíte premietne aj do veľkých časových úspor pri trénovaní modelu na veľkých objemoch dát a teda aj priamo do zníženia finančných nákladov a energetických nárokov.
Záverom
– Gemini sa hodí aj pre začiatočníkov práce s AI, najmä vďaka výbornej úrovni komunikácie a kvalitnými odpoveďami aj pre free.